Niedoczynność tarczycy, a nadczynność – jak powinna różnić się dieta w obu tych chorobach?
Odpowiednia dieta jest niezbędna do prowadzenia zdrowego stylu życia, ale trzeba też pamiętać, że specjalna dieta jest konieczna w stanach chorobowych. Wiele osób zmaga się z chorobami tarczycy, w których przypadku poza farmakologią trzeba wprowadzić specjalny styl odżywiania się. Dziś podpowiemy wam jak powinna wyglądać w nadczynności, a jak w niedoczynności tarczycy.
Co warto wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy?
Tarczyca to niezwykle ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego. Jest zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi. Hormony, które wydziela tarczycy to tyroksyna i trijodotyronina. Owe hormony są odpowiedzialne za regulację przemian metabolicznych. A więc ich niedobór prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Wbrew pozorom niedoczynność tarczycy może wywoływać naprawdę różne objawy. A jednocześnie jest niebezpieczna, zatem w żadnym przypadku objawów nie można bagatelizować. Do najczęstszych objawów zalicza się przyrost masy ciała, ale też ciągłe zmęczenie, ospałość czy uczucie zimna. Skóra chorego ma również charakterystyczny wygląd. Jest sucha, blada. Pojawia się też obrzęk podskórny i zmiana rysów twarzy. Głos może być ochrypnięty, zaś ciśnienie niskie. Chorzy mają także problemy ze skupieniem. Ale to nadal nie wszystko, bo niedoczynność tarczycy prowadzi do zmian w układzie nerwowym. Może też prowadzić do opóźnienie wzrastania i zaburzenia dojrzewania płciowego u dzieci. Nieleczona niedoczynność może zagrażać życiu, gdyż może prowadzić do śpiączki hipometabolicznej.
Niedoczynność tarczycy – dieta i leczenie
Oczywiście po diagnozie lekarz zaleci właściwie leczenie, ale w niedoczynności tarczycy dieta także ma olbrzymie znaczenie. Na początek pamiętajcie, aby spożywać około 5 czy 6 posiłków dziennie, oddzielonych 3-4 godzinnymi przerwami. Ostatni posiłek nie powinien być później niż na dwie godziny przed snem. Organizmowi musicie podawać odpowiednią dawkę białka. Zaleca się więc jedzenie chudego mięsa, takiego jak kurczak, indyk czy królik, ale i cielęcina. Do tego regularnie trzeba spożywać niskotłuszczowe mleko oraz przetwory mleczne takie jak kefir. Dużą dawkę jodu dostarczają także ryby i również te produkty trzeba spożywać regularnie. Tutaj zaleca się jedzenie ryb morskich i to nawet 4 razy w tygodniu. Trzeba unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, a więc choćby masła i przygotowywać posiłki na oleju roślinnym czy oliwie z oliwek. Bardzo duże znaczenie ma eliminacja niektórych produktów z diety i są to nie tylko słodycze, ale też warzywa typu kapusta, kalafior, jarmuż, kalarepa, brokuł, brukiew, rzepa, gdyż ograniczają one przyswajanie jodu. Nie powinno się też jadać soi w nadmiarze, gdyż może prowadzić do zahamowania syntezy hormonów tarczycy.
Nadczynność tarczycy – co warto wiedzieć?
Nadczynność tarczycy jest stanem chorobowym wywołanym wzmożonym wytwarzaniem hormonów tarczycy. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Trzeba też wiedzieć, że wpisuje się ona w obraz kliniczny choroby Gravesa-Basedowa. Wśród innych przyczyn można wyróżniać spożywanie zbyt dużej ilości jodu czy guzy przysadki mózgowej wydzielającej TSH. Warto jeszcze zwrócić uwagę na objawy, które są charakterystyczne. Najczęściej pojawiają się wole, potliwość, ale też duszność czy niezamierzony spadek masy ciała, pomimo objadania się. Mogą pojawić się też duszności, wytrzeszcz oczu czy drżenie rąk. Pojawia się także gorsza tolerancja na ciepło. Nadczynność tarczycy u dzieci powoduje przyspieszenie wzrostu, z kolei u dziewcząt może prowadzić też do rozregulowania miesiączki.
Dieta w nadczynności tarczycy
Również w przypadku tej choroby dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Na pewno musi być ona właściwie zbilansowana i lekka, ale trzeba też do niej wprowadzić większą ilość białka. W tym przypadku doskonałym jego źródłem są jaja, chude mięso, tłuste ryby czy mleko i jego przetwory. Oczywiście posiłki myszą być też bogate w witaminy takie jak: A, B1 i C, które można znaleźć w czerwonej papryce, pomidorach, marchewce, ale też produktach zbożowych. Zaleca się jedzenie owoców cytrusowych oraz brzoskwiń. Nie można zapomnieć o dostarczeniu organizmowi wapnia i tutaj najlepszym źródłem są przetwory mleczne takie jak kefir czy maślanka. Dania muszą być lekkostrawne i oparte na wysokiej jakości składnikach. Nie zaleca się smażenia. Można za to gotować dania na parze czy je dusić. Warto zamienić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego na roślinne. Jako że nadczynność tarczycy wywołuje nadpobudliwość i silne zdenerwowanie, to unikajcie produktów zawierających kofeinę takich jak kawa czy coca-cola. Trzeba jeszcze ograniczyć pikantne przyprawy.