Woda, woda po goleniu, krem czy balsam – jakie rozwiązanie jest idealne właśnie dla Ciebie?
Każdy mężczyzna ma grubą skórę, jednak nie każdy jest gruboskórny w sensie odporności skóry na niekorzystne czynniki, zanieczyszczenia, czy alergeny. Wrażliwa skóra dotyczy także mężczyzn, choć rzeczywiście są i tacy, których skóra jest wyjątkowo zahartowana. Jedni i drudzy codziennie lub okresowo dbają o estetykę i golenie zarostu bez podrażnień. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?
Oczyszczanie skóry przed goleniem i po goleniu przy użyciu zwykłej wody
Stosowanie wody w rytuale golenia jest bardzo istotne. W salonach barberskich bardzo często można zobaczyć, jak przed goleniem na twarz klienta nakładany jest gorący ręcznik, który rozszerza pory skóry i idealnie przygotowuje ją na przyjęcie kolejnych kosmetyków. Zanim omówimy cały rytuał, gdzie potrzebne będą poszczególne kosmetyki wspomnimy od razu, że cały zabieg także kończy się położeniem wilgotnego ręcznika na twarz, ale tym razem nie gorącego, a zimnego – w ten sposób analogicznie pory zostają zamknięte, a cenne składniki odżywcze pod skórą.
Krem do golenia lub mydło do golenia – gruntowne zmiękczenie zarostu
Zanim omówimy kolejne produkty oczyszczające i antyseptyczne, musimy wspomnieć jeszcze o samym rytuale golenia, bowiem w czasie jego trwania, po użyciu wspomnianego gorącego ręcznika należy nałożyć jeden z kosmetyków zmiękczających zarost i trzeba go pozostawić na skórze nawet przez 5 minut. Dzięki temu nawet najtwardszy zarost może stać się miększy i łatwiejszy do usunięcia za pomocą brzytwy, a w warunkach domowych maszynki na żyletki. Specjalista goli pod włos, ale osoba, która nie ma wprawy może golić się z włosem albo dostosowywać chwyt w zależności od fragmentu skóry.
Balsam – gdy pojawiły się zaczerwienienia, a nawet drobne rany
Już po goleniu nie należy sięgać od razu po wodę po goleniu dla mężczyzny, bo może się to skończyć gwałtownym pieczeniem, nawet przeszywającym, jeśli podczas golenia doszło do przerwania ciągłości skóry, czyli po prostu przecięcia naskórka. Na tego typu problemy dobrze działa ałun, ale również kosmetyki takie jak balsamy zawierają składniki łagodzące, chociażby alantoinę i warto w pierwszej kolejności pogoleniu delikatnie wmasować balsam w powierzchnię skóry. Gdy jest już właściwie nawilżona, można przejść do kolejnego kroku.
Wklepanie w twarz wody po goleniu
Bez wątpienia woda po goleniu dla mężczyzny ma za zadanie odkażenie skóry po goleniu, a także nadanie jej przyjemnego zapachu. Wśród wód po goleniu można znaleźć najrozmaitsze zapachy. Preferujesz kwiatowe nuty? Możesz postawić na lawendę. Lubisz świeże, a zarazem orzeźwiające wonie? Wybierz lukrecję i miętę. Warto podkreślić, że wody po goleniu mają wszechstronne działanie. Można zdecydować się także na swoistą hybrydę pomiędzy balsamem a wodą po goleniu, czyli fluid po goleniu. Nie ma on wbrew nazwie nic wspólnego z maskowaniem i koloryzacją. Poza oczyszczaniem skóry jego składniki mogą zapobiegać szybkiej utracie wody i przesuszeniu, które to jak wiadomo powoduje swędzenie i uczucie ściągnięcia skóry. Niektóre komponenty działają uspokajająco i odświeżająco, a nawet zmiękczająco.
Pielęgnacja po goleniu – czy można ominąć któryś z etapów?
Jeśli masz wrażliwą skórę, to na pewno po balsam musisz sięgnąć, a jeśli nie, możesz jako prawdziwy twardziel przejść od razu do wody po goleniu. Jeśli chodzi o golenie na sucho, to zdecydowanie go nie polecamy, bo może spowodować podrażnienie nawet skóry, która do tej pory takich skłonności nie miała. Najbardziej optymalne będzie golenie się według powyższego schematu punkt po punkcie i nie ma tu znaczenia czy wybierasz brzytwę czy maszynkę na żyletki. Najważniejsze jest, by Twoja skóra po goleniu była odpowiednio nawilżona i niepodrażniona, a także pozbawiona zarostu.
Warto choć raz udać się do barbera i doświadczyć na własnej skórze jak wygląda profesjonalne golenie od A do Z i jakie kosmetyki są niezbędne. Przy okazji można poradzić się co do doboru odpowiednich produktów do rodzaju skóry. Golenie pozwala odmłodzić się o kilka lat i na pewno jest to jedna z jego zalet. Niemniej jednak jest to zabieg inwazyjny, dlatego odpowiednie kosmetyki zmiękczające są niezbędne i warto w nie zainwestować.