Filozofia no waste w Twoim domu – poznaj najlepsze rozwiązania

Kupujemy za dużo, wydajemy za dużo, a jakby tego było mało to jeszcze zaśmiecamy i zatruwamy powietrze, wodę i całą planetę. Dlatego czas najwyższy coś z tym zrobić. Jeżeli wiec dobro planety i innych jest dla Was ważne, to czas wprowadzić rozwiązania na miarę filozofii no waste w domu. Poznajcie wiec nasze najlepsze rozwiązania.

Rób zakupy rozwagą

Na samym początku zaczniemy od czegoś naprawdę łatwego do zastosowania. Otóż czas na zmianę w robieniu zakupów. Najlepiej robić je raz na tydzień czy na dwa tygodnie, ale po wcześniejszym zaplanowaniu listy zakupów i tego co z produktów będzie przygotowywać. Planowanie posiłków w wyprzedzeniem sprawi, że nie tylko zaoszczędzicie, ale też przestaniecie marnować jedzenie. Do tego pamiętajcie, aby kupować tylko to, co jest potrzebne, nawet jeżeli dany produkt jest na promocji, ale nie ma go na liście Waszych zakupów, to absolutnie nie należy go kupować, bo to strata pieniędzy. Oczywiście czas też pomyśleć o innych zakupach, a dokładnie o ubraniach. Bądźmy szczerzy i ubrań kupujemy za dużo, a na dodatek potem w nich nie chodzimy i leżą gdzieś na dnie szafy. Jeżeli uważacie, że daną np. bluzkę musicie mieć, to jednak nie róbcie zakupów pod wpływem impulsu, lecz zastanówcie się jeszcze za kilka dni i jeżeli nadal tak będzie uważać, to wtedy zakup może być praktyczny i udany. Natomiast nie „chomikujcie” ubrań licząc, że znowu wrócą do mody. Jeżeli w czymś nie chodzicie, to spróbujecie sprzedać bądź oddajcie dla biednych.

Mniej plastiku to podstawa

Ilość generowanego plastiku przez każdego z nas jest zatrważająca, ale nic w tym dziwnego, jak niemal wszystko teraz pakowanie jest w opakowania plastikowe. Dlatego warto kupować produkty w szkle, a zamiast pakować warzywa czy owoce do worków foliowych, lepiej używać worków z płótna wielokrotnego użytku. Zamiast kupować wodę mineralną w butelkach plastikowych, kupcie szklany bidon i filtrujcie kranówkę. Do tego jeszcze zrezygnujcie całkowicie z reklamówek foliowych, na rzecz toreb materiałowych – notabene styl eco jest bardzo modny, zatem to kolejny powód, dlaczego warto być eco. Jeżeli natomiast zostało Wam jeszcze sporo plastikowych butelek, to zamiast je wyrzucać, zróbcie z nich stolik. Wystarczy tylko połączyć je, następnie skleić taśmą klejącą. Na wierzchu umieśćcie jeszcze kartonową podstawę i całość obleczcie tkaniną tapicerską. Notabene z butelek plastikowych można też wykonać świetne doniczki. Przyda się tutaj klej do plastiku.

Nie wyrzucaj, lecz naprawiaj

Jakoś tak się nauczyliśmy, że łatwiej jest coś wyrzucić niż naprawić. Owszem naprawa może być czasochłonna, ale też trudna, jednak daje dużo satysfakcji, ale też znowu można zaoszczędzić, nawet jeżeli jest to mała rzecz. Dzięki temu także nie generuje się dodatkowej ilości zanieczyszczeń czy też plastiku. Stąd możecie np. naprawić obudowę z suszarki, ekspresu czy nawet dekorację czy ramkę. Wystarczą tylko kleje do plastiku. Tak naprawdę taka praca wcale nie jest trudna. Ale samodzielnie możecie też naprawić uszkodzone meble, bo trend, by dawać nowe życie starym rzeczom także wpisuje się w filozofię no waste.

A teraz coś dla kobiet i tylko kobiet, czyli panowie odchodzą od komputera

Niby okres jest w pełni normalną sprawą, ale są mężczyźni, którzy miesiączki bardzo się boją i chyba z tych uprzedzeń niestety nadal w wielu rejonach świata kobiety podczas menstruacji są wykluczane, czy nawet na czas miesiączki wyrzucane z domu. To naprawdę straszne. Ale wracając do filozofii no waste, trzeba pamiętać, że także podpaski czy tampony generują sporo plastiku. Dlatego można przerzucić się na kubeczki menstruacyjne, które są bardzo łatwe w użytkowaniu, a krew można potem dolać do roślin, gdyż stanowi dla nich świetny budulec. Pewnie faceci, którzy to teraz przeczytali żałują, a przecież ostrzegałyśmy, choć tak na poważnie należy pamiętać, że okres jest normalny i żadna kobieta nie może być z jego powodu stygmatyzowana.

Oto nasze rady. Tak naprawdę szybko i łatwo można je wprowadzić do życia i dzięki temu zrobić coś dobrego dla siebie, dla innych oraz dla całej planety, bo przecież nie mamy co liczyć, że gdy już całkiem zniszczymy Ziemię, przeprowadzimy się na Marsa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij