Jak dobrać wentylację mechaniczną

Oddychanie czystym, pozbawionym szkodliwych pyłów powietrzem jest obecnie poza pomieszczeniami niemal niemożliwe. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej w pomieszczeniach mieszkalnych zapewnić sobie tego powietrza optymalną jakość. Jakie urządzenie jest w stanie taką jakość zagwarantować?

Wentylacja grawitacyjna

Jeszcze niedawno powszechnie stosowano wentylację grawitacyjną, a i obecnie rekuperacja nie jest jeszcze wymogiem konstrukcyjnym przy oddawaniu budynku do użytku. Działanie wentylacji grawitacyjnej, opartej na ciągu kominów, polega na zasysaniu powietrza z pomieszczeń i wyrzucaniu go na zewnątrz. Jednocześnie nie jest podawane świeże powietrze do wewnątrz, ale dostaje się do środka poprzez otwarte okna i drzwi oraz różnorakie szczeliny. Dawniej z racji małej szczelności stolarki okiennej wymiana powietrza była dość wysoka, obecnie m.in. w oknach muszą być stosowane nawiewniki. Problem jednak w tym, że jakkolwiek do wewnątrz może powietrze się dostać, to będzie ono dokładnie takiej jakości, jak na zewnątrz – często bardzo kiepskiej. Wentylacja grawitacyjna to tylko system dziur w naszych domach, którymi do środka dostaje się wiele zanieczyszczeń.

Jak działa rekuperator?

Sercem wentylacji mechanicznej jest centrala z wymiennikiem ciepła i to właśnie parametry rekuperatora decydują o jego przydatności dla metrażu wentylowanego budynku. Najważniejsze parametry rekuperatora znajdziesz tutaj.

Do rekuperatora przyłączone są aż cztery kanały wentylacyjne:

  1. Czerpnia doprowadzająca powietrze z zewnątrz;
  2. Wyrzutnia odprowadzająca powietrze na zewnątrz;
  3. Nawiew do pomieszczeń rozprowadzający pobrane z zewnątrz, przefiltrowane i nagrzane powietrze z rekuperatora po pomieszczeniach;
  4. Wyciąg z pomieszczeń wyprowadzający zużyte powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Rekuperacja działa poprzez dwa strumienie powietrza. Jeden obsługiwany prze kanały 1 i 3 oraz drugi przez kanałami 2 i 4. W skrócie polega to na tym, że zebrane z pomieszczeń powietrze pełne wilgoci, zapachów, kurzu, ale i ciepła trafia do rekuperatora, gdzie to ciepło zostaje przechwycone, a powietrze wyrzucane jest na zewnątrz. W drugą stronę trafia powietrze z zewnątrz, które zostaje oczyszczone przez system filtrów z pyłów, alergenów, smogu, etc, a w wymienniku zostaje zaopatrzone w ciepło wracające na powrót do pomieszczeń. Mowa oczywiście o sezonie grzewczym, latem rekuperacja może powietrze schładzać.

SPRAWDŹ:  Doskonałe hale magazynowe dla rolnictwa: Zapewnij bezpieczne warunki przechowywania
Emilia Borowska

Emilia Borowska

Specjalistka ds. HR z doświadczeniem w rekrutacji i zarządzaniu talentami. Publikuje artykuły na temat rynku pracy i rozwoju kariery zawodowej. Prywatnie miłośniczka teatru i podróży po Europie.

Artykuły: 73

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *