Jak dobrać wentylację mechaniczną

Oddychanie czystym, pozbawionym szkodliwych pyłów powietrzem jest obecnie poza pomieszczeniami niemal niemożliwe. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej w pomieszczeniach mieszkalnych zapewnić sobie tego powietrza optymalną jakość. Jakie urządzenie jest w stanie taką jakość zagwarantować?

Wentylacja grawitacyjna

Jeszcze niedawno powszechnie stosowano wentylację grawitacyjną, a i obecnie rekuperacja nie jest jeszcze wymogiem konstrukcyjnym przy oddawaniu budynku do użytku. Działanie wentylacji grawitacyjnej, opartej na ciągu kominów, polega na zasysaniu powietrza z pomieszczeń i wyrzucaniu go na zewnątrz. Jednocześnie nie jest podawane świeże powietrze do wewnątrz, ale dostaje się do środka poprzez otwarte okna i drzwi oraz różnorakie szczeliny. Dawniej z racji małej szczelności stolarki okiennej wymiana powietrza była dość wysoka, obecnie m.in. w oknach muszą być stosowane nawiewniki. Problem jednak w tym, że jakkolwiek do wewnątrz może powietrze się dostać, to będzie ono dokładnie takiej jakości, jak na zewnątrz – często bardzo kiepskiej. Wentylacja grawitacyjna to tylko system dziur w naszych domach, którymi do środka dostaje się wiele zanieczyszczeń.

Jak działa rekuperator?

Sercem wentylacji mechanicznej jest centrala z wymiennikiem ciepła i to właśnie parametry rekuperatora decydują o jego przydatności dla metrażu wentylowanego budynku. Najważniejsze parametry rekuperatora znajdziesz tutaj.

Do rekuperatora przyłączone są aż cztery kanały wentylacyjne:

  1. Czerpnia doprowadzająca powietrze z zewnątrz;
  2. Wyrzutnia odprowadzająca powietrze na zewnątrz;
  3. Nawiew do pomieszczeń rozprowadzający pobrane z zewnątrz, przefiltrowane i nagrzane powietrze z rekuperatora po pomieszczeniach;
  4. Wyciąg z pomieszczeń wyprowadzający zużyte powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Rekuperacja działa poprzez dwa strumienie powietrza. Jeden obsługiwany prze kanały 1 i 3 oraz drugi przez kanałami 2 i 4. W skrócie polega to na tym, że zebrane z pomieszczeń powietrze pełne wilgoci, zapachów, kurzu, ale i ciepła trafia do rekuperatora, gdzie to ciepło zostaje przechwycone, a powietrze wyrzucane jest na zewnątrz. W drugą stronę trafia powietrze z zewnątrz, które zostaje oczyszczone przez system filtrów z pyłów, alergenów, smogu, etc, a w wymienniku zostaje zaopatrzone w ciepło wracające na powrót do pomieszczeń. Mowa oczywiście o sezonie grzewczym, latem rekuperacja może powietrze schładzać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij