Jak zadbać o prawidłową dietę dziecka? Poznajcie ważne zasady

Jak zadbać o prawidłową dietę dziecka? Poznajcie ważne zasady

Z roku na rok rośnie liczba dzieci zmagających się z nadwagą czy co gorsza otyłością. Pomijamy nagły przyrost wagi na skutek zażywania leków czy chorób, bo na to wpływu się nie ma. Ale prawda jest taka, że w wielu przypadkach problem dodatkowych kilogramów po prostu wynika z fatalnej diety dzieci. Wyobraźcie sobie, że wprowadzając kilka prostych zasad rzeczywiście możecie zrobić wiele dobrego dla swoich dzieci, wszak otyłość to nie tylko dodatkowe kilogramy, lecz to choroba, która zwiększa ryzyko innych chorób, choćby serca, cukrzycy czy chorób nowotworowych. A więc czas zadbać o własne dziecko.

Zasada 1: zero fast foodów

Przerażające jest to, że Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy nawet 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia. Szczególnie starsze dzieci z powodu dodatkowych kilogramów są szykanowane i wyśmiewane, a do tego zmagają się z fatalnym samopoczuciem i niską samooceną. Rodzice nie powinni biernie na to patrzeć, lecz robić wszystko, by pomóc dzieciom. Zacznijmy od tego, że zasadą nadrzędną powinien być całkowity zakaz jedzenia śmieciowego. A więc fast foodom mówimy stanowcze i zdecydowane „nie”. W żadnym przypadku i to nawet okazjonalnie dzieci nie powinny spożywać tak przetworzonego jedzenia, które jest ne tylko niezdrowe czy wysokokaloryczne, ale też uzależnia. Wiadomym jest, że jeżeli pracujecie dużo, to nie chce Wam się czasem gotować. Jednak dla dobra dzieci musicie zmęczenie odłożyć na półkę i wziąć się za przygotowanie zdrowych dań. Swoją drogą zawsze można posiłkować się mrożonymi warzywami. Dodać do tego duszoną na parze rybę oraz dziki ryż i już macie smaczne i zdrowe danie. Przypominamy też, że jeżeli Wasze dziecko zmaga się z otyłością, to warto udać się do dietetyka dziecięcego. Wejdźcie na stronę PerfekcyjnaLinia.pl, gdzie znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Zasada 2: mniej słodyczy

Dzieci są dziećmi i wiadomo, że niekoniecznie mają ochotę na przestrzeganie diety. Ale jednak to Wy jako rodzice musicie zadbać o to, aby dzieci dobrze się odżywiały. Dlatego też powinniście ograniczyć im słodycze. Rzecz jasna nie chodzi o to, aby całkowicie zabronić im jedzenia łakoci, ale raczej o zmniejszenie ilości spożywanych słodkości. Możecie np. wprowadzić zasadę, że raz w tygodniu wszyscy członkowie rodziny mogą zjeść coś słodkiego. Ważne jest także to, że i wy jako osoby dorosłe tej zasady musicie przestrzegać. Wszelkie podjadanie słodkości, gdy dzieci nie ma jest bez sensu, bo to zwyczajne oszustwo. Zatem wszystkie zasady, które wprowadzacie muszą być przestrzegane przez wszystkich członków rodziny. Jeżeli Wy nie potraficie sobie odmówić ciastek, to dlaczego w takim przypadku wszystkiego odmawiacie dzieciom?

prawidłowa dieta dziecka

Zasada 3: dużo warzyw i owoców

Dzieci czasem trudno jest namówić do jedzenia warzyw. A przecież zgodnie z piramidą żywieniową, to właśnie warzywa powinny zajmować ponad 75% miejsca na talerzu, do tego należy jeść 5 porcji. Dlatego też musicie zadbać o to, aby dania były podane estetycznie. W końcu gdy dzieciaki widzą ładnie podane kanapki czy też sałatkę na pewno chętnie zjedzą takie posiłki. Jeżeli zauważycie, że Wasze dziecko rzeczywiście zmaga się z dodatkowymi kilogramami i już jest na granicy nadwagi i otyłości, to koniecznie udajcie się do poradni dietetycznej. Dobrego dietetyka w Kielcach czy innym mieście bez problemu znajdziecie. Jako przekąski, gdy np. dziecko jest głodne podawajcie te z warzyw. Może być to pokrojony na cienkie plastry ogórek czy marchewki. Warto by dzieci spożywały świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców. Z owoców możecie też przygotować smaczne desery, choćby sorbety bez dodatku cukru czy sałatki owocowe.

Zasada 4: regularność się liczy

Oczywiście trzeba też zadbać o to, aby dzieci regularnie spożywały posiłki. Ważne, by jadły mniejsze ilości za to zdecydowanie częściej. 5-7 posiłków jest ilością wystarczającą – to zapewne usłyszycie od każdego dobrego dietetyka. Gdy dziecko idzie do szkoły należy przygotować mu drugie śniadanie i jakieś przekąski. Mogą to być kanapki na razowym pieczywie z dodatkiem warzyw i serka białego, zaś na przekąski może zjeść owoce. Przypominamy też, że jeżeli i Wy zmagacie się z dodatkowymi kilogramami, to powinniście się udać do dietetyka klinicznego w Kielcach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij