Jak zaplanować ogród w stylu eko?

Wiele osób pragnie żyć w stylu ekologicznym i swoje postanowienie odnosi nie tylko do częstszej jazdy na rowerze czy prania brudnych rzeczy w orzechach albo założenia zbiornika na deszczówkę, ale również założenia ogrodu w stylu eko. Oczywiście wspomniany zbiornik będzie jego elementem. Co jeszcze powinno się w nim znaleźć i jak w sposób efektywny go zaplanować, by rzeczywiście współgrał z naturą?

Wybierz rośliny, które są naturalnymi straszakami na szkodniki obok tych narażonych na ich ataki

Na pewno ogród w stylu eko powinien być dobrze zaplanowany. Jeśli nie chcesz stosować oprysków na szkodniki, które często pojawiają się w przypadku niektórych gatunków, to zaplanuj posadzenie naturalnych „strażników” upraw. Doskonale sprawdzają się aksamitki, zwane też śmierdziuszkami ze względu na specyficzny zapach, który nie jest wcale nieprzyjemny, ale nie znoszą go mszyce, bielinki kapustniki, a także mrówki są więc niezwykle pożyteczne. Z takich „strażników” można wybrać również bazylię, która odstrasza krety. Z kolei czosnki czy czarny bez odstraszają nornice. Na aksamitkach, a właściwie w ich korzeniach żerują też nicienie glebowe, dzięki temu nie atakują sąsiednich roślin.

Zaplanuj choćby niewielki tunel ogrodowy, czyli zadbaj o własne eko uprawy

Planując ogród w stylu eko warto oczywiście postawić na własne uprawy. Oferta tuneli ogrodowych jest naprawdę bogata. Można zdecydować się na te niewielkie, albo wybrać długie na kilka metrów i wysokie na 2 metry. Oczywiście dobór w dużej mierze zależny jest od wielkości ogrodu, ale też potrzeb jakie się ma. Można wszak rośliny z własnych upraw sprzedawać, wszak moda na ekologiczne warzywa i owoce jest coraz bardziej widoczna. W przypadku wyboru tunelu foliowego na własny użytek można wybrać mniejszy model. W tunelu można uprawiać przede wszystkim rośliny kapustne, strączkowe, a także ciepłolubne. Wśród tych ostatnich świetnie sprawdza się uprawa papryki, pomidorów, ogórków czy owoców, takich jak choćby arbuzy. Dużą zaletą takiej uprawy, jest fakt, że w okresie zbiorów ma się dostęp do niezwykle świeżych warzyw. Warto pamiętać o płodozmianie, a także takim zaplanowaniu upraw, by poszczególnych warzyw było pod dostatkiem, wszak wiele z nich można w bezpieczny sposób przechowywać.

Stosuj naturalne nawozy i metody odchwaszczania

Oczywiście warto stawiać też na naturalne nawozy, a więc przede wszystkim kompost i obornik, a także torf. Oczywiście należy założyć własny kompostownik. Należy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce na obrzeżach ogrodu, które nie będzie nasłonecznione. Trzeba pamiętać o zasadach tworzenia warstw kompostu, nie wrzucaniu do niego dojrzałych chwastów, a także mieszaniu od czasu do czasu. Do kompostu nie można wrzucać także kości i mięsa. Dobrze sprawdzą się za to obierki po warzywach i skorupki jaj. Odpady biodegradowalne trzeba przekładać ziemią ogrodową. Kompost nie może gnić jednak nie można doprowadzać też do jego przesuszenia. Odchwaszczanie trzeba przeprowadzać naturalnymi środkami, albo ręcznie. Sprawdzą się tu specjalne chwytaki.

Pamiętaj, by zadbać także o przyrodę – sadź kwiaty, które chętnie zapylają pszczoły, twórz budki lęgowe czy też karmniki

W eko ogrodzie musisz zadbać też o przyrodę. Powinien być to raj dla pszczół, wszak jest ich coraz mniej i trzeba otoczyć je troską. Dobrze sprawdzą się kwiaty pełne pyłku i nektaru, wydzielające przyjemną woń i wabiące te owady, jak choćby lawenda, wrzośce, fiołki, nasturcje, wrzosy, a także zioła takie jak bazylia czy tymianek. Warto tworzyć także budki lęgowe dla ptaków, aby miały bezpieczne schronienie do złożenia jaj. W zimie nie można zapomnieć o karmnikach, ale pokarm należy do nich wsypywać dopiero wtedy, gdy ziemię pokryje śnieg.

Zadbaj o nie marnowanie wody – przygotuj zbiornik na deszczówkę i zasilaj nią rośliny ogrodowe

Warto postawić tuż przy rynnie zbiornik na deszczówkę i połączyć ją z systemem odprowadzania wody deszczowej. Woda z dachu zamiast do wód gruntowych czy zbiorników burzowych trafi do zbiornika na deszczówkę. Dzięki temu zgromadzi się zapas na wypadek suszy. Taką wodą można z powodzeniem podlewać rośliny. Jeśli zadba się o pompę w zbiorniku to zagwarantuje się też odpowiednie ciśnienie.

Jest wiele sposobów na stworzenie ekologicznego ogrodu. Warto stawiać w nim tunele ogrodowe, ale i dbać o zwierzęta. Symbioza z gatunkami flory i fauny jest niezbędna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij