kanalizacja

Kolektor kanalizacyjny – czym jest i do czego jest potrzebny

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kanalizacja sanitarna. Służy ona do szczelnego odprowadzania ścieków z naszych domów do oczyszczalni. Tworzy ją zbudowany z niejednego rodzaju materiału złożony układ rurociągów ułożonych ze spadkiem i połączonym studniami.

Czym są kolektory kanalizacyjne?

W takim razie co to właściwie kolektor kanalizacyjny i co wspólnego ma z kanalizacją sanitarną? Otóż sieć kanalizacji sanitarnej zbudowana jest ze wspomnianych kolektorów. Możemy zatem powiedzieć, że kolektory są przewodami, które prowadzą ścieki między odbiornikiem a oczyszczalnią.

Rola kolektorów w kanalizacji

Najczęściej używane są kolektory wielkośrednicowe. Zbierają ścieki z pochodnych kanałów oraz prowadzą je do oczyszczalni. Z oczyszczalni ścieki trafiają do odbiornika. Możemy to przybliżyć na przykładzie transportu ścieków z Gdańska do Zatoki Gdańskiej, gdzie Gdańsk pełni rolę oczyszczalni, zaś Zatoka Gdańska odbiornika.

Możemy wspomnieć o jedynym znanym przypadku instalacji wodnej sanitarnej, w której nie używa się kolektorów. Mianowicie są to instalacje wody zimne oraz ciepłej wody użytkowej. Jest tak, ponieważ są one instalacjami otwartymi.

W latach 90 najbardziej powszechnie używane były kolektory rurowe prefabrykowane na budowie jako spawana konstrukcja z czarnych rur. Były to kolektory wyróżniające się dużym gabarytem oraz mające zastosowanie najczęściej w instalacjach centralnej i znajdujące się najczęściej w pomieszczeniach technicznych. Do takich kolektorów rurowych przyłączane były duże fragmenty instalacji, do których było podłączonych wiele odbiorników i przyborów sanitarnych. Popularne w tamtych latach kolektory proste do dziś są spotykane w Polsce.

Na przestrzeni lat technologia rozprowadzania czynnika grzewczego oraz wody pitnej zmieniła się, co przyczyniło się potrzebie produkowania kolektorów w dzisiejszej formie.

Współczesne kolektory dzięki rozprowadzeniu czynnika grzewczego i wody pitnej w warstwach izolacyjnych podłóg w sposób naturalny, używane są do indywidualnego połączenia odbiorników. Więcej na ten temat tutaj.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij