foteliki samochodowe

Jak bezpiecznie przewozić kilkuletnie dziecko w samochodzie – czy wolno dawać mu jedzenie? Poznajcie odpowiedź na te i inne pytania

„Kasia, Antek w samochodzie” – takie napisy bardzo często można zobaczyć na tylnych szybach samochodu w postaci ostrzegawczych naklejek. Jednak tak naprawdę bezpieczeństwo dzieci w samochodzie nie zależy tylko od innych kierowców, ale również od samych rodziców. Czy zatem za naklejkami idzie również odpowiednie dbanie o bezpieczeństwo dziecka. Jak bezpiecznie przewodzić kilkuletnie dziecko i o czym należy pamiętać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy – czyli fotelik RWF lub montowany przodem dla kilkulatka

foteliki samochodowe

Prawda jest taka, że wybierając foteliki samochodowe dla dziecka po pierwsze trzeba się kierować kwestią bezpieczeństwa, a nie tym czy fotelik posłuży dziecku przez trzy czy np. sześć lat. Oczywiście zrozumiałe jest, że rodzice chcą zaoszczędzić, a wiele fotelików samochodowych z wkładką jest bardzo dobrych i nawet otrzymują wysokie oceny w testach zderzeniowych. Jednak prawda jest taka, że Test Plus, wskazujący na dopuszczalne przeciążenia działające na głowę i szyję dziecka w czasie zderzenia przechodzą tylko foteliki RWF. To dlatego Szwedzi wożą swoje dzieci nawet do 5 roku życia tyłem do kierunku jazdy. Zatem jeśli głowa dziecka nie wystaje ponad krawędź fotelika czy można wyregulować zagłówek, bo i takie modele się zdarzają, to warto jak najdłużej wozić dziecko właśnie w takim foteliku. Alternatywą będą foteliki samochodowe z dodatkową ochroną boczną, skutecznie zapobiegające skutkom zderzeń bocznych.

Fotelik montowany w bazie czy montowany pasem bezpieczeństwa – co wybrać?

Jeśli już wybrałeś fotelik pasujący do Twojego samochodu, bo to wymóg konieczny, to musisz zastanowić się czy wybrać montaż pasem bezpieczeństwa czy montowanie w bazie takiej jak ISOFIX. Są modele z uniwersalnym montażem, a także takie przeznaczone do jednego albo drugiego montażu. Tak naprawdę mitem jest, że foteliki montowane w bazie są bezpieczniejsze, bowiem prawidłowy montaż gwarantuje taki sam poziom bezpieczeństwa w obydwu przypadkach. Oczywiście montaż w bazie jest szybszy, a dzięki sygnalizacji dźwiękowej czy świetlnej ma się pewność, że fotelik został właściwie zamontowany. Jest jeszcze kwestia pasów bezpieczeństwa samego fotelika, o których warto wspomnieć. Zawsze trzeba je dziecku zapinać i to nie luźno i byle jak, a w taki sposób, by jedynie mały palec zmieścił się pomiędzy ciało dziecka i pas. Nie należy się obawiać, dziecko się nie udusi, a będzie właściwie chronione w razie wypadku.

Czy można dawać dziecku jedzenie w czasie podróży?

Tutaj zdania będą podzielone, bo w przypadku dalekiej podróży i niemożności znalezienia postoju na długiej drodze na autostradzie każdy rodzic w końcu da dziecku chrupki czy kanapki do jedzenia. Oczywiście warto wozić ze sobą lunch boxy, dzięki którym uniknie się wszechobecnych okruszków na tapicerce i fotelikach, ale warto mieć w zanadrzu także niewielki odkurzacz, dzięki któremu szybko będzie można ogarnąć kanapę i foteliki samochodowe. Problemem są oczywiście dzieci, które mają chorobę lokomocyjną. W ich przypadku czasem trzeba uciec się do środków farmakologicznych, gdy jest to przypadłość wyjątkowo uciążliwa. Wtedy nie będzie problemów nawet z jedzeniem w czasie podróży. A co z możliwością zadławienia się? Oczywiście najlepiej byłoby zaplanować posiłki przed i po podróży, albo postoje na posiłki w trakcie podróży. Tak jest najbezpieczniej. Czasem jednak nie jest to możliwe i wtedy marudnemu dziecku zwykle rodzic podaje coś do jedzenia. Ważne by był to pokarm miękki, którym nie jest łatwo się zadławić, a nie np. landrynki. Trzeba pamiętać, że gwałtowne hamowanie czy wypadek, jeśli się wydarzy w czasie spożywania posiłku może doprowadzić do zadławienia.

Jak umilić dziecku podróż, a jednocześnie skupić się na prowadzeniu?

Animowanie dziecka w trakcie podróży i odwracanie się do niego jest absolutnie zabronione w przypadku kierowców. Można przygotować sobie np. audiobooki, które umilą dziecku czas w trakcie podróży, a ostatecznie dać dziecku tablet z włączoną bajką. Ponadto w przypadku długiej podróży warto, by jechało dwóch kierowców. Jazda przez np. 8 czy 10 godzin ciągiem jest niezwykle męcząca, dlatego albo planujemy przynajmniej dwa postoje (i tak będą potrzebne na toaletę i posiłek) albo każdy kierowca przemierza połowę wyznaczonej trasy, dzięki czemu można ograniczyć zmęczenie.

Bezpieczne przewożenie kilkulatka w samochodzie wymaga przede wszystkim doboru odpowiedniego fotelika i jego właściwego montażu. Dziecko musi być też dobrze zapięte pasami. Przestrzeganie powyższych zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadku czy zmniejszyć skutki wypadku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij