maska 3m

Bezpieczeństwo w miejscu pracy mechanika i lakiernika. Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Praca mechanika i lakiernika wiąże się z niebezpieczeństwami związanymi czy to z porażeniem prądem, pożarem czy też uszkodzeniem ciała na skutek niewłaściwego postępowania czy ochrony. Na każdym stanowisku pracy trzeba przestrzegać przepisów BHP, warto zatem wiedzieć, co jest istotne w pracy mechanika czy lakiernika i jak powinni chronić się przed zagrożeniami.

Właściwy strój ma znaczenie – ochrona przeciwpożarowa

Mechanik samochodowy bardzo często zajmuje się np. spawaniem części, w przypadku pojazdów po wypadkach, czy wymagających gruntownej renowacji. Ma do czynienia także z substancjami łatwopalnymi czy urządzeniami łatwopalnymi – jak choćby akumulator samochodowy. Dlatego bardzo ważna jest ochrona ciała przed skutkami ewentualnego poparzenia, a tę może zapewnić odpowiedni strój. Kombinezony mechanika mogą być wykonane z materiału, który ma zwiększoną odporność na wysoką temperaturę, a także dodatkowe wzmocnienia, choćby w części kolanowej. Ważne są rękawice olejoodporne, a często także antyelektrostatyczne, w sytuacji, gdy mechanik zajmuje się elektroniką. W przypadku spawaczy często wykorzystywane są także specjalne fartuchy spawalnicze, które zakłada się na zwykły kombinezon. Bez wątpienia istotne znaczenie ma również obuwie ochronne. Nie powinno posiadać widocznych sznurówek, a dodatkowo musi mieć wzmocnienia chroniące przed upadkiem ciężkiego przedmiotu na stopę. Podnosek i wkładka antyprzebiciowa będą mile widzianymi elementami obuwia.

Akcesoria, które chronią oczy czy drogi oddechowe

Już wiesz jak ważne są rękawice robocze. Dzięki nim umycie rąk po skończonej pracy nie będzie trwało bardzo długo, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że są takie czynności, które mechanik robi bez rękawic, a wtedy musi posiadać specjalne płyny, dzięki którym pozbycie się smaru czy oleju z rąk jest możliwe. Przy spawaniu konieczne jest zadbanie o ochronę oczu. Zatem niezbędnym wyposażeniem będą także okulary ochronne, które powinny być na wyposażeniu każdego warsztatu samochodowego. Dzięki temu żadna drobinka metalu nie dostanie się do oczu, a jednocześnie pracę można wykonać bardzo precyzyjnie. Przy pracach lakierniczych także konieczna jest ochrona oczu, a ponadto ochrona dróg oddechowych. O ile w przypadku spawania stosuje się specjalne maski spawalnicze, które zakrywają niemal całą twarz, o tyle przy lakierowaniu stosuje się półmaski, które wyposażone są w filtry węglowe i przeciwpyłowe. Doskonale sprawdzi się maska 3M, którą można idealnie dopasować do twarzy. Filtry zapewniają niskie opory oddechowe i doskonałą ochronę zarówno przed pyłami, jak i drobnymi mgłami powstającymi podczas pracy.

Czystość stanowiska pracy, czyli płyny do czyszczenia, myjki ciśnieniowe i odkurzacze przeciwpyłowe

Aby stanowisko pracy było bezpieczne i komfortowe musi być przede wszystkim czyste. Dlatego w każdym warsztacie mechanicznym i lakierniczym nie może zabraknąć myjek ciśnieniowych i odpowiednich płynów do czyszczenia, które zapewnią właściwe warunki podczas pracy. Trudno wyobrazić sobie szorowanie warsztatu przy użyciu wiadra i wody, dlatego stanowiska do przeglądu samochodów i inne miejsca w warsztacie można wyczyścić znacznie szybciej, pod ciśnieniem. Lakiernie to miejsca, gdzie nie może być ani jednego pyłku, wszak ta praca wymaga szczególnej precyzji. Na szczęście do dyspozycji są odkurzacze warsztatowe o odpowiedniej mocy, które gwarantują odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy.

Odpowiednie składowanie odpadów niebezpiecznych

maska 3m

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o składowaniu odpadów niebezpiecznych, czyli wszelkich starych olejów czy płynów samochodowych, a także filtrów, farb, lakierów, czy świetlówek. Przede wszystkim miejsce składowania powinno znajdować się z dala od zabudowań, a także powinno być oznakowane. Odpady powinny być odbierane i transportowane w określonych terminach. Każdy odpad niebezpieczny ma swój kod i absolutnie nie powinny być one mieszane. Warsztat jest zobowiązany do ewidencji odpadów, a także składania zbiorczego zestawienia danych w terminie do 15 marca do Marszałka Województwa w przypadku wytwarzania odpadów w ilości 1 tony na rok.

Ochrona BHP w warsztacie samochodowym jest niezbędna. Trzeba pamiętać o wykonywaniu prac według wytycznych, czy kierowaniu się wytycznymi producentów, a także stosowaniu środków ochrony, takich jak maska 3M czy rękawice.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij