Co znaczy Hakuna Matata

Hakuna Matata kojarzy nam się zwykle tylko i wyłącznie z bajką Disneya. Jednak ta bajka to nie wszystko, co można powiedzieć o tym zwrocie. Znaczy on o wiele więcej, niż mogłoby Ci się wydawać i ma bardzo ciekawą historię, o której dowiesz się za chwilę, jeśli tylko przeczytasz ten artykuł. Wiedziałeś, że Disneya spotkała ostra krytyka za wykorzystanie i zastrzeżenie tego zwrotu znakiem towarowym? Jeśli nie, dowiesz się za chwilę!

Skąd się wzięło Hakuna Matata?

Hakuna Matata pierwotnie jest zwrotem używanym w języku Swahili. Jest on wykorzystywany na ternach wschodniej Afryki. Jest to połączenie dwóch wyrażeń – hakuna, czyli „nie ma” i matata oznaczającego „kłopoty”. W połączeniu hakuna matata oznacza tyle, co „nie ma problemu”, „nie ma się czym martwić”, „nie martw się”, „bez obaw”.

Wyrażenie to jest najczęściej używane na Zanzibarze, w Tanzanii i w Kenii. Jest dobrym zapewnieniem i pocieszeniem, że wszystko jest w porządku i nie trzeba się martwić.

Zwrot ten wykorzystywano wielokrotnie, nie tylko w piosence z filmu „Król Lew”. Jednak to Disney najbardziej spopularyzował ten zwrot. Wcześniej pojawił się on już w piosence kenijskiego piosenkarza Teddiego Kalanda w piosence pt. „Kanya Hakuna Matata”. Pojawiło się ono również w filmie „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Wtedy uważane za kenijskie „carpe diem”.

W 2003 roku Disney zastrzegł hasło „hakuna matata” znakiem towarowym, co spotkało się z ogromnym sprzeciwem mieszkańców Afryki. Aby przypomnieć światu, że hasło to zostało zawłaszczone i należy do mieszkańców Afryki aktywista z Zimbabwe Shelton Mpala stworzył petycję w serwisie change.org, w której określa posunięcie Disneya, jako przejaw „kolonializmu i grabieży”. Aktywista nie spodziewał się takiego odzewu ze strony fanów „Króla Lwa”. Jego celem było zebranie 50 tysięcy podpisów. Zebrał ich aż 120 tysięcy.

„New York Times” podaje, że Disney nie jest autorem tego wyrażenia i to nie on powinien mieć do niego prawa, jednak zwraca uwagę, że zastrzeżenie znakiem towarowym nie oznacza, że Disney jest jego właścicielem i może powstrzymać kogokolwiek od używania tego zwrotu. Zastrzeżenie dotyczy tylko prawa do używania w celach komercyjnych. Ochrona ma dotyczyć tylko praw własności związanych z filmem „Król Lew”.

Aktywista Shelton Mpala uważa, że jego petycja ma zwrócić uwagę na przywłaszczenie kultury Afrykańskiej i wykorzystanie jej przez osoby trzecie właśnie w celach komercyjnych. Ma ona na celu ochronę dziedzictwa kulturowego i narodowego mieszkańców Afryki.

Król Lew i jego przyjaciele — kim byli i jak się zaprzyjaźnili?

W filmie „Król Lew” słowa hakuna matata nabierają zupełnie nowego znaczenia. Zwłaszcza dla bohaterów filmu. Simby – młodego lwa, Timona – pewnej siebie surykatki i Pumby – zabawnego guźca.

Przyjaciele pojawili się w życiu Simby w najtrudniejszym momencie jego życia, zaraz po śmierci ukochanego ojca, kiedy zły Mufasa zrzucił go ze skalnej góry, całą winą za jego śmierć obarczając młodego lwa.

Po tym wydarzeniu jego świat legł w gruzach. Młody lew z trudnym doświadczeniem śmierci ojca i obarczony winą… Odrzucony przez społeczność. Jednak nawet w takiej sytuacji nie może być tak beznadziejnie – są przyjaciele, który wyciągną pomocną dłoń, a każdego doświadczenie uczy nas czegoś cennego. Tylko od nas zależy jaką lekcję z tego wyciągniemy.

Timon i Pumba w gąszczu traw dostrzegli młodego, konającego lwa, który się poddał. Dzięki Tomnowi i Pubmie, ale też ich piosence ze słowami „Hakuna Matata” Simba wrócił na właściwą ścieżkę. Jego życie nabrało nowych barw i nowego sensu. Przyjaciele oswoili Simbę, dzięki temu jako lew mógł z nimi funkcjonować, jedząc owady. Timon i Pubma stali się jego rodziną, najlepszymi przyjaciółmi, kimś ważnym w jego życiu.

Co to znaczy więc Hakuna Matata?

Hakuna Mata to coś więcej niż tylko „nie martw się”. To słowa, które dają nadzieję na zmianę, na lepsze jutro. Pozwalają otworzyć się na to, co się wydarzy. Przede wszystkim to wyrażenie pełne otwartości na drugą osobę, dające wsparcie, radość i niosące miłość.

Hakuna matata mówi – „nie bój się, jestem tu i zawsze będę Cię wspierać”.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij