włącznik-led

Włączniki do oświetlenia Led – jak dobrać odpowiedni model?

Wygodne sterowanie oświetleniem, a także jego włączanie i wyłączanie jest bardzo ważne. Dlatego należy dobrać odpowiednie włączniki do oświetlenia, a mamy tu oczywiście na myśli LED-y. Jak dobrać odpowiedni model?

Rodzaje włączników LED – co warto wybrać?

Włączane i wyłączanie oświetlenia wydaje się prostą i prozaiczną czynnością. Z drugiej jednak strony wybierając odpowiedni włącznik można zyskać jeszcze większą wygodę. Najbardziej klasyczny to oczywiście włącznik przyciskowy, który ma naprawdę prosty montaż. Wystarczy tylko zamontować płytkę w profilu, a następnie wykonać otwór w kloszu. Kolejnym rodzajem jest ściemniacz dotykowy LED. Sposób jego działania opiera się na sensorze, którego dotknięcie powoduje włączenie bądź wyłączenie światła. Tego typu modele mają dodatkowe funkcje takie jak ściemnianie i rozjaśnianie. Jeżeli szukacie smart rozwiązań, to powinniście postawić na zbliżeniowy włącznik, który umożliwia bezdotykowe włączanie i wyłączanie. Posiada czujnik ruchu, a więc wystarczy tylko ruszyć ręką w stronę sensora, aby go włączyć bądź wyłączyć. Trzeba pamiętać, że przy wyborze należy kierować się jakością oraz funkcjonalnością. Jednocześnie wszystko zależy od tego, jak zbudowana jest Wasza instalacja. W przypadku starszych modeli nie ma sensu montować sterowanego ruchem włącznika.

Włączniki do oświetlenia LED – dlaczego to dobry wybór?

Włączniki LED współpracują z systemami oświetlenia LED. Ich zaletą jest także fakt, że mogą być montowane nie tylko na ścianach, ale też drzwiczkach, szafkach czy szafkach kuchennych. Wyróżnia je również niewielki rozmiar. Zatem bardzo łatwo dobrać włącznik do danej powierzchni. Są one wygodne w użytkowaniu. Można wybrać np. takie montowane w profilu aluminiowym LED. Warto wiedzieć, że włączniki LED pozwalają na sterowanie zarówno taśmami LED mono, jak i CCT i RGB. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że dostępne są one w kilku wersjach, biorąc pod uwagę ilość biegunów. Włączniki jednobiegunowe, a więc pojedyncze posiadają jeden przycisk. Służą więc do włączania i wyłączania oświetlenia w jednym pomieszczeniu. Drugim rodzajem są włączniki dwubiegunowe, które także posiadają jeden przycisk, ale służą one do włączania dwóch obwodów oświetlenia jednocześnie. Mają zastosowanie w przypadku istnienia dwóch obwodów pod różnymi napięciami, które przy tym wymagają wspólnego sterowania. Można też zdecydować się na włączniki świecznikowe, czyli podwójne, choć co ciekawe mogą mieć nawet więcej niż dwa przyciski. Wykorzystuje się je w miejscach, gdzie jest kilka punktów światła, ale uruchamiane będą w jednym miejscu. Oznacza to, że mogą służyć np. do włączania i wyłączania oświetlenia, które podzielone jest na kilka stref.

włącznik

Włącznik LED, który sprawdzi się w przypadku domu z piętrem bądź poddaszem użytkowym

Wszędzie tam, gdzie występują schody, a przy tym szuka się nowoczesnego i funkcjonalnego rozwiązania nie może zabraknąć włączników schodowych. Służą one do sterowania oświetleniem z dwóch miejsc, np. z parteru oraz z piętra domu. Oczywiście do tego celu potrzebować będziemy dwa włączniki schodowe, gdzie jeden montuje się na parterze, a drugi na piętrze. W przypadku dwupoziomowych klatek schodowych należy zaopatrzyć się we włączniki schodowe. Pozwalają one na sterowanie oświetleniem z trzech bądź więcej miejsc. Jeżeli np. chcecie sterować oświetleniem schodów parteru, piętra oraz poddasza, będziecie potrzebować dwa włączniki schodowe oraz jeden krzyżowy. Warto tutaj wiedzieć, że włącznik schodowy znajduje się na parterze. Na poddaszu także montuje się włącznik schodowy, zaś pomiędzy nimi włącznik krzyżowy.

Estetyka ma znaczenie

Włączniki można także dobrać do danego wnętrza, tym bardziej że dostępne są ramki w różnych kolorach. Nowocześnie prezentują się modele wykonane ze szkła hartowanego. Można też dobrać takie, które imitują marmur, drewno czy beton. Nie musicie wcale montować w całym domu takich samych włączników. Do surowych wnętrz świetnie będą pasować te w kolorze stali czy czerni. Dla miłośników klasyki możemy polecić łączniki imitujące drewno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij