Jak dbać o przydomowy sad, aby każdego roku cieszyć się obfitymi zbiorami?

Mając ogródek bądź też ogród, warto urządzić w tym miejscu sad. Oczywiście poza walorami estetycznymi należy zadbać o odpowiednie stanowisko, by cieszyć się obfitymi zbiorami. Warto oczywiście pamiętać też o wyborze odpowiednich gatunków drzew czy krzewów. O czym więc należy wiedzieć i jak dbać o ogród?

Kluczowe znaczenie ma odpowiednie stanowisko i ochrona przed chwastami

Na samym początku powinniście pamiętać, jak ważną rolę pełni odpowiednie stanowisko. Większość drzew czy krzewów owocowych lubi stanowiska słoneczne, ewentualnie półcień. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że nie należy zbyt blisko sadzić zarówno drzew, jak i krzewów, gdyż nie będą miały wtedy możliwości pełnego rozwoju. Szczególnie przy krzewach często pojawiają się chwasty. Jest to o tyle niebezpieczne, że może zagłuszyć roślinę, co dotyczy np. krzewów porzeczkowych. Zatem należy je regularnie usuwać, nie zaszkodzi też stosowanie środków chwastobójczych. A skoro jesteśmy już przy chwastach, to poza nimi na jakość zbiorów czy ich obfitość wpływają szkodniki czy choroby grzybowe. Zatem każdy ogrodnik czy sadownik musi obserwować swoje rośliny i w razie konieczności stosować właściwe opryski. Trzeba też wiedzieć, że najlepiej przeprowadzić profilaktyczne opryski w lutym. Szczególnie dotyczy to brzoskwiń i nektaryn. Aby zapobiec chorobie jabłoni, opryski należy przeprowadzić w maju. Pamiętajcie jeszcze, że jeżeli zauważycie jakiekolwiek zmiany chorobowe, to musicie podjąć właściwe działanie.

Nawożenie ma znaczenie – o czym każdy sadownik musi pamiętać?

Nawożenie sadu jest bardzo istotne i należy je wykonywać raz do roku, najlepiej w lutym. Do tego celu możecie wykorzystać wszelkie nawozy organiczne, mineralne, a także kompost czy obornik. Na pewno najtaniej wyjdzie Wam założenie kompostownika, gdyż wystarczy tylko magazynować ściętą trawę, cienkie gałęzie, liście, obierki z jabłek czy skorupki jaj. Duży kompostownik zapewnia samowystarczalność, a więc nie będziecie musieli kupować żadnych dodatkowych nawozów. Kompostownik dobrze działa zarówno na krzewy owocowe przy domowym ogródku, jak i owocowe drzewa.

Czy nawadniać krzewy owocowe i drzewa?

Każdy sadownik powinien wiedzieć, że nawadnianie jest niezbędne, gdy występuje susza. Jednak przy podlewaniu należy uważać, aby woda nie spływała po liściach, gdyż niestety może przyczynić się do ich gnicia czy nawet pojawienia się chorób grzybowych. Jeżeli więc opady deszczu są skąpe, to nawadnianie należy przeprowadzać we wszystkich miesiącach wegetacji.

A co z przycinaniem i bieleniem pni?

Aby krzewy i drzewa mogły prawidłowo się rozwijać, należy pamiętać o przycinaniu suchych gałęzi, wycinaniu tych zaatakowanych przez choroby czy uszkodzonych. Można to wykonać np. w lutym, ale tylko wtedy, gdy temperatura nie jest niższa niż minus 5 stopni Celsjusza. Pamiętajcie też, aby zabezpieczyć rośliny specjalną maścią ogrodniczą. Przycinać można np. przy użyciu nożyc elektrycznych. W zimie należy szczególnie zadbać o pnie drzew. I tutaj stosuje się ich bielenie, używając do tego mleka wapiennego. Chroni ono korę przed pękaniem, nawet w czasie silnych mrozów.

Kalendarz pielęgnacji sadu

Praca w sadzie jest niewątpliwie całoroczna. Tak naprawdę w każdym miesiącu występują zadania, które należy wykonać. Styczeń jest miesiącem, w którym przeprowadza się prześwietlenie koron drzew owocowych. Podobną pracę wykonuje się w lutym, ale też w tym czasie należy przycinać krzewy owocowe agrestu czy porzeczki. Zabieg należy wykonać nim pojawią się młode pąki. Warto też profilaktycznie wykonać cięcie prześwietlające. Oczywiście nie można zapomnieć o rozsypaniu nawozów organicznych, ewentualnie kompostownika. Marzec i kwiecień upływają na sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Dodatkowo w kwietniu należy jeszcze opryskać jabłoń. W maju podlewamy rośliny i ściółkujemy skoszoną trawą, można też stosować środki owadobójcze. W czerwcu rozpoczynamy pierwsze zbiory truskawek, ale też przerzedzamy zawiązki jabłoni. Podpieramy również gałęzie drzew owocowych. Lipiec upływa na zbiorach, porządkach w grządkach, a także stosowaniu środków owadobójczych. Zbiory prowadzone są także w sierpniu. Dodatkowo podpiera się gałęzie drzew. We wrześniu stosujemy preparaty przeciw chorobom, a także kupujemy drzewa i krzewy owocowe. Październik w sadzie upływa na zbiorach, natomiast listopad na zabezpieczaniu krzewów przed mrozem. W listopadzie lub grudniu można wykonać bielenie pieni drzew.

Pracy w przydomowym sadzie jest bardzo dużo. Efekty widoczne są w postaci pysznych zbiorów. Warto się starać, gdyż można zyskać bardzo wiele.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij