Jak stworzyć oczko wodne w ogrodzie japońskim?

Ogród w stylu japońskim jest nico bardziej uporządkowany od tego w stylu angielskim, jednak również należy do naturalistycznych aranżacji. W tym przypadku ważne jest stworzenie elementów zielonej architektury, które będą symbolizowały wodę i góry. Często tworzy się ogródki skalne albo wykorzystuje większe kamienie, a nierzadko, jeśli dysponuje się odpowiednim terenem, buduje się oczko wodne. Dziś dowiecie się jak je stworzyć, by pasowało do ogrodu japońskiego.

Planowanie wielkości oczka wodnego

Na samym początku należy zaplanować, jak duże będzie oczko wodne. Powinno ono zajmować gdzieś 1/5 powierzchni ogrodu. W japońskiej aranżacji sprawdzi się oczko wodne o nieregularnym kształcie. Takie oczko wodne będzie uzupełnione o naturalistyczne nasadzenia zarówno wewnątrz, jak i na brzegach. Oczko wodne powinno znajdować się w miejscu częściowo nasłonecznionym. Ze względu na konieczność podłączenia taniej pompy hydroforowej do instalacji nie powinno znajdować się zbyt daleko od budynku, a przewody powinny zostać zamaskowane, by nie były widoczne.

Wykop i przygotowanie dna mają znaczenie

Trzeba przygotować odpowiedni wykop, który powinien być nieco szerszy i głębszy niż planowane oczko wodne. Trzeba wypoziomować dno i umieścić w nim formę, np. polietylenową. Po stworzeniu wykopu należy uformować półki, które powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 30 cm. Kąt pomiędzy ściankami i półkami nie może być zbyt duży, aby ziemia się nie osypywała. Dno musi być wyłożone folią, którą następnie trzeba obciążyć. Na dno wysypywana jest kilku centymetrowa warstwa piasku, która zostaje ubita. W najgłębszej strefie oczka umieszczona zostaje tania pompa hydroforowa, która będzie tłoczyła tlen do oczka wodnego. Może ona znaleźć się także poza oczkiem wodnym. Jeśli pompa umieszczona jest na dnie należy wyprowadzić przewody i zamaskować je nieostrymi kamieniami, np. otoczakami o okrągłych brzegach. Dno gdzie znajduje się piasek należy wyłożyć również drobnymi kamieniami o przekroju 8-16 mm. Wszystkie te zabiegi sprawią, że folia będzie niewidoczna, a oczko wodne w ogrodzie japońskim będzie się prezentowało naturalistycznie. Na koniec wypełnia się oczko wodą.

Obsadzenie oczka roślinami – jakie sprawdzą się na poszczególne półki

Półki oczka wodnego należy obsadzić roślinami i tu trzeba kierować się kilkoma zasadami. Rośliny nie powinny przykrywać więcej niż 1/3 zbiornika. Należy pamiętać o ich sadzeniu, w pojemnikach, workach jutowych lub koszach. Sadzi się je w mieszance gliny, piasku i kompostu w równych proporcjach, a nie ziemi ogrodowej do kwiatków. Takich roślin nie opryskuje się nawozami, a ponadto wyciąga się je z oczka na zimę i przechowuje w pojemniku z mokrym piaskiem lub wodą. Na jakie rośliny można postawić do oczka wodnego? W strefie wody głębokiej, poniżej 50 cm może znaleźć się lilia wodna, z kolei w strefie płytkiej, an głębokości od 30 do 50 cm sprawdzą się kaczeńce niezapominajki błotne, z kolei w strefie bagiennej do 30 cm – tatarak, czy też pałka wodna. To oczywiście tylko przykłady i można wykorzystać inne rośliny, przystosowane do danych warunków.

Dobór taniej pompy hydroforowej ma znaczenie, zwłaszcza jeśli tworzysz kaskadę wodną czy fontannę

Do oczka wodnego dobiera się pompy hydroforowe o odpowiedniej mocy. Powinna być ona większa jeśli tworzy się kaskadę wodną czy fontannę. Pompa ma za zadanie tłoczyć wodę do filtra, który także jest niezbędny, gdyż oczyszcza wodę z resztek pokarmu dla ryb, odchodów, rozkładających się liści, czy szczątków roślin, a także glonów. Aby stworzyć kaskadę należy utworzyć pagórek z ziemi pozostałej po stworzeniu wykopu. Tutaj również kładziemy folię i odpowiednią maskujemy ją nieostrymi kamieniami, możemy też stworzyć półki. Na szczycie w tym przypadku montowany jest zestaw fontannowy połączony z pompą. Na dole strumienia można położyć duży i płaski głaz, o który będzie uderzać woda.

Stwórz warunki odpowiedniej dla karpi koi

Jeśli ma to być ogród japoński to nie może w nim zabraknąć karpi koi. Trzeba wiedzieć, że muszą mieć one stworzone odpowiednie warunki. Złote rybki, bo tak też są nazywane mają swoje wymagania. Woda musi być wolna od bakterii, dlatego konieczne jest wyposażenie oczka wodnego w lampę UV. Oczko powinno mieć od 1,5 do 2,5 metra głębokości, co jest istotne gdy ryby zimują w oczku. Przed zimą odłącza się filtr, bo ryba nie powinna być niepokojona prądem w czasie hibernacji. Woda nie może mieć temperatury niższej niż 2 stopnie, stąd spora głębokość oczka. Napowietrzanie powinno być cały czas włączone, aby pod zamarzniętą górną taflę wody docierał tlen. W lecie woda dla karpi koi nie powinna się przegrzewać, dlatego warto zadbać o częściowe zacienienie oczka i posadzenie roślin. Te zwierzęta w odpowiednich warunkach mogą żyć naprawdę długo. Może żyć nawet 100 lat, czyli przy dobrej pielęgnacji trzeba będzie zapisać je w spadku…

Bez wątpienia ogród w stylu japońskim zyskuje jeśli zbuduje się w nim oczko wodne. Odpowiednia wielkość i wpuszczenie karpi koi sprawi, że będziesz mieć namiastkę orientalnego klimatu w swoim ogrodzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij