Kolektor kanalizacyjny – czym jest i do czego jest potrzebny
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kanalizacja sanitarna. Służy ona do szczelnego odprowadzania ścieków z naszych domów do oczyszczalni. Tworzy ją zbudowany z niejednego rodzaju materiału złożony układ rurociągów ułożonych ze spadkiem i połączonym studniami.
Czym są kolektory kanalizacyjne?
W takim razie co to właściwie kolektor kanalizacyjny i co wspólnego ma z kanalizacją sanitarną? Otóż sieć kanalizacji sanitarnej zbudowana jest ze wspomnianych kolektorów. Możemy zatem powiedzieć, że kolektory są przewodami, które prowadzą ścieki między odbiornikiem a oczyszczalnią.
Rola kolektorów w kanalizacji
Najczęściej używane są kolektory wielkośrednicowe. Zbierają ścieki z pochodnych kanałów oraz prowadzą je do oczyszczalni. Z oczyszczalni ścieki trafiają do odbiornika. Możemy to przybliżyć na przykładzie transportu ścieków z Gdańska do Zatoki Gdańskiej, gdzie Gdańsk pełni rolę oczyszczalni, zaś Zatoka Gdańska odbiornika.
Możemy wspomnieć o jedynym znanym przypadku instalacji wodnej sanitarnej, w której nie używa się kolektorów. Mianowicie są to instalacje wody zimne oraz ciepłej wody użytkowej. Jest tak, ponieważ są one instalacjami otwartymi.
W latach 90 najbardziej powszechnie używane były kolektory rurowe prefabrykowane na budowie jako spawana konstrukcja z czarnych rur. Były to kolektory wyróżniające się dużym gabarytem oraz mające zastosowanie najczęściej w instalacjach centralnej i znajdujące się najczęściej w pomieszczeniach technicznych. Do takich kolektorów rurowych przyłączane były duże fragmenty instalacji, do których było podłączonych wiele odbiorników i przyborów sanitarnych. Popularne w tamtych latach kolektory proste do dziś są spotykane w Polsce.
Na przestrzeni lat technologia rozprowadzania czynnika grzewczego oraz wody pitnej zmieniła się, co przyczyniło się potrzebie produkowania kolektorów w dzisiejszej formie.
Współczesne kolektory dzięki rozprowadzeniu czynnika grzewczego i wody pitnej w warstwach izolacyjnych podłóg w sposób naturalny, używane są do indywidualnego połączenia odbiorników. Więcej na ten temat tutaj.