Odrzucony wniosek w banku – co robić?

Powody, dla których sięgamy po kredyt w banku, są bardzo różne. Czasami kredyt to ostateczność, która można powiedzieć, ratuje nam życie, a innym razem jest kwestią kaprysu lub zachcianki. Jednak niezależnie od okoliczności możemy spotkać się z decyzją odmowną i odrzuceniem naszego wniosku. Co wpływa na negatywną ocenę naszej wiarygodności? Dlaczego nie otrzymaliśmy wsparcia i co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Co się wydarzyło ze nie otrzymaliśmy kredytu w banku?

Niezależnie od tego, o jaki kredyt się staraliśmy, banki mają wytyczne, którym należy sprostać. Oczywiście im, wyższa kwota kredytu lub dłuższy czas kredytowania, tym zalecenia trudniejsze do spełniania. Składając do banku wniosek o przyznanie środków, musimy liczyć się z tym, że będziemy sprawdzani pod wieloma kątami m.in.:

  1. Poprawność wniosku – jednym z istotnych szczegółów jest poprawnie wypełniony wniosek. Może się okazać, że przez błąd w formularzu nie otrzymamy wsparcia, na którym tak nam zależy. Dlatego warto sprawdzać wypełniony wniosek nawet kilkukrotnie, aby drobny błąd nie przekreślił naszych szans na gotówkę.
  2. Wymogi formalne – aby otrzymać pieniądze z kredytu, należy spełniać podstawowe wymogi formalne tzn. posiadać polskie obywatelstwo, niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość, czy ukończony 18 rok życia.
  3. Zdolność kredytowa – to kolejny niezmiernie ważny czynnik mający wpływ na pozytywną decyzję kredytową. Badanie zdolności kredytowej i jej odpowiednia wysokość zależy w dużej mierze od tego, o jaką kwotę się ubiegamy. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższą zdolność powinniśmy posiadać. Jak badana jest zdolność kredytowa? Jednym z podstawowych czynników wpływających na zdolność kredytową jest wysokość naszych dochodów. Warto jednak nadmienić, że same wysokie zarobki nie wystarczą, tym bardziej jeśli mamy duże koszty związane z życiem. Banki przeważnie posługują się specjalnym algorytmem, który wylicza stosunek zarobków do wydatków. W badaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę również nasze pozostałe zobowiązania finansowe i ilość osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Ponadto dla banków istotny jest również wiek kredytobiorcy, wykształcenie, forma i rodzaj zatrudnienia, a nawet stan cywilny.
  4. Historia kredytowa – to fundamentalny parametr świadczący o naszej wiarygodności. Banki i instytucje pozabankowe dużo przychylniej podchodzą do konsumentów, którzy posiadają pozytywną historię kredytową. Co to oznacz? Jeśli w przeszłości korzystaliśmy z kredytów, kart kredytowych, debetów w koncie, chwilówek lub pożyczek ratalnych – banki będą o tym wiedziały. To jak się przykładaliśmy do spłaty zobowiązań będzie świadectwem naszej finansowej odpowiedzialności. Jeśli nagminnie występowały opóźnienia w spłacie zobowiązań, nie możemy liczyć, że nasza historia kredytowa będzie pozytywna. I bank spojrzy na nas przychylnym okiem. Dlatego, gdy zależy nam na możliwości korzystania ze środków pochodzących z kredytów lub pożyczek, zawsze spłacajmy swoje zobowiązania terminowo, w przeciwnym razie sami blokujemy sobie dostęp do możliwości otrzymania wsparcia finansowego.

Co zrobić gdy bank odrzuci wniosek?

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której bank odrzucił nasz wniosek, możemy dopytać, co jest przyczyną tej decyzji. W razie możliwości wprowadźmy zmiany. A w przypadku, gdy decyzja banku jest nieodwołalna, możemy skorzystać z pożyczki online. Instytucje pozabankowe podchodzą do swoich klientów z dużo większą łagodnością. Dzięki temu nawet osoby z mniejszą zdolnością kredytową lub gorszą historią kredytową mogą otrzymać niezbędne środki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij