Rower górski niejedno ma imię – czyli, jak znaleźć model idealny dla siebie. Poznajcie jednoślady skrojone na Waszą miarę

Rowery górskie jeszcze do niedawna kojarzyły się z małymi „komunistami”, a zasadniczo komunikantami, którzy z okazji przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej otrzymywali właśnie takie jednoślady, choć bądźmy szczerzy, obok „górali” tamte rowery, to nawet nie stały. Obecnie rowery górskie znowu wracają do łask, ale tym razem mamy na myśli modele, które sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. Jednak, jak się zaraz przekonacie, niejedno mają one imię, wszak dostępne są bardzo różne warianty. Poznajcie więc jednoślady skrojone na Waszą miarę.

O teorii w małej pigułce

Rowery górskie, czyli MTB, od angielskich słów Mountain Terrain Bike, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do jazy w górskim terenie. A wystarczy tylko pomyśleć, że góry górom nierówne, dlatego też nie można powiedzieć, że wszystkie modele sprawdzają się tak samo. Oczywiście producenci wyszli na przeciw oczekiwaniom klientów i przygotowali różne podtypy, a dokładnie downhill, enduro, trail i cross country. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Warto więc przyjrzeć się im bliżej.

Dla profesjonalistów i niezwykłych cyklistów, czyli poznajcie bliżej rowery downhill

Zacznijmy od modeli downhill. Już sama nazwa wskazuje, że będą to rowery do jazdy po trudnej, kamienistej, ale i wyboistej trasie i dużych zjazdach w dół, do tego stopnia, że rowerzyści wybijają się na nich w powietrze. Dlatego też ich konstrukcja jest specjalnie dostosowana. Jest nie tylko zwarta, ale też sztywna. Duże znaczenie mają mocne opony. Warto zwrócić uwagę na samą ramę, która ma nisko zlokalizowany środek ciężkości. Do tego takie jednoślady są nader zwrotne. Waga jest bardzo duża, ale to zrozumiałe, wszak rower sprawdzi się nawet przy stromych zjazdach. Downhill dedykowane są raczej dla profesjonalistów i doświadczonych cyklistów.

Enduro – gdy cenisz długie trasy i sporo wysiłku

Enduro to mocny rower górski, który sprawdzi się dla miłośników długich wycieczek górskich w bardzo trudnym i wymagającym terenie. Większość modeli można określić mianem full, a więc mają skok amortyzacji na poziomie nawet 160 mm, choć dostępne są także warianty hardtail. Rama rowerów enduro jest dosyć charakterystyczna, bo krótka, a przy tym bardzo sztywna. Hamulce posiadają duże tarcze, co zapewnia maksimum kontroli nad jednośladem, ale i ułatwia trudniejsze zjazdy. Musicie wiedzieć, że o ile downhill nadaje się tylko do zjazdów, tak ten typ jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Waga może oscylować na poziomie 15 kg, co nie jest dużą wagą, biorąc pod uwagę fakt, że rowery mają dobre podzespoły, ale i amortyzację.

A może trial? Dla kogo to idealny wybór?

Czas przyjrzeć się zdecydowanie dokładniej rowerom typu trial. Otóż sprawdzą się one przy długich trasach, które są pełne zarówno zjazdów, jak i podjazdów pod stromą górę i przy tym bardzo dobrze się spisują. Niewątpliwie łączą one cechy Enduro i XC. Posiadają też skok amortyzacji, który oscyluje na poziomie 120-150 mm. Ale na tym zalety się nie kończą, bo umożliwiają agresywną jazdą. Ich waga w stosunku do Enduro jest mniejsza, co wpływa też na większy komfort podczas wjazdów pod górkę. Na wygodę znacząco wpływa szeroka kierownica czy sztyca, którą można regulować, a także dociążenie przedniego koła. Duże opony pozwalają na jeszcze lepsze pokonywanie trudności, choć zapewniają mniejszą zwrotność na samych zakrętach.

Czas na przedstawienie Cross Country

Naszym zdaniem na uwagę zasługuje też mocny rower górski Cross Country. Jest on bardzo lekki i jeszcze bardziej dynamiczny, zatem i ten model sprawdzi się na wymagających i bardzo długich trasach. Doskonale się na nim jeździ po lasach, ścieżkach, także tych kamienistych, a nawet łąkach. Większość modeli wyposażona jest tylko w przedni amortyzator, ale jest on wystarczający. Warto też zwrócić uwagę na sylwetkę podczas jazdy, a jest ona nieco pochylona za sprawą kierownicy, która znajduje się poniżej siodełka. Waga jednośladu jest w tym przypadku niska.

Wymieniliśmy najważniejsze informacje o różnych typach rowerów górskich. Dzięki temu wybór idealnego modelu będzie łatwiejszy. A na końcu musimy jeszcze przypomnieć o noszeniu kasku oraz ochraniaczy, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij