fajne pomysły na zdrowe i smaczne obiady

Fajne pomysły na zdrowe i smaczne obiady – skorzystajcie z naszych inspiracji

Czasami zapewne macie dojść gotowania, szczególnie, gdy ciągle przygotowujecie to samo. Ale czas to zmienić. W końcu dania obiadowe powinny być nie tylko smaczne, ale i różnorodne. My dodalibyśmy jeszcze, że powinny być zdrowe. Dlatego też dziś przedstawimy Wam fajne pomysły na takie dania. Koniecznie skorzystajcie z naszych inspiracji.

Makaron z sosem grzybowy

Ok, nasz pierwszy pomysł może nie brzmi jakoś specjalnie oryginalnie, ale jednak zaraz przekonacie się, że w prostocie siła. No może to stwierdzenie jest lekko przesadzone, zatem przejdźmy już do przepisu, bo znowu będziemy rzucać frazesami. Bazą są oczywiście grzyby. Tutaj dobrze sprawdzą się borowiki. W końcu są smaczne, ale też mają intensywny aromat. Musimy także wspomnieć, że są bardzo zdrowe. Otóż pomimo tego, że grzyby są niskokaloryczne, to jednak są dobrym źródłem fosforu, żelaza, ale i magnezu, a także potasu. Są też źródłem dobrze przyswajalnych witamin z grupy B, takich jak B1, B2 czy B3. Bazą naszego sosu będą suszone prawdziwki. Potrzebujmy około 300 gram suszonych grzybów, które zalewamy wodą na kilka godzin. Po tym czasie gotujemy je w tej wodzie przez 30 minut. Teraz możemy już przejść do kolejnego etapu, czyli pokrojenia borowików w kostkę. Na patelni roztapiamy łyżkę masła, dodajemy kilka wyciśniętych ząbków czosnku oraz pokrojoną w drobną kostkę szalotkę i przesmażamy całość. Teraz możemy już dodać grzyby. Znowu wszystko podsmażamy przez około 10 minut. Dodajemy jeszcze sól i pieprz. Po 10 minutach zalewamy grzyby szklanką bulionu i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez godzinę. Teraz pozostaje już tylko dodać 3 łyżki śmietany kremówki i gotowe. Sos warto podawać z makaronem, choć i z ziemniakami smakuje obłędnie.

Placki po francusku

Są osoby, które gotować uwielbiają, ale są też takie, które wręcz przeciwnie, nie znoszą gotowania. Tak naprawdę niezależnie, do którego teamu należycie, koniecznie powinniście spróbować naszego przepisu na placki po francusku. W sumie trudno powiedzieć skąd ta nazwa, tym bardziej, że we Francji nie znają takiego przepisu, ale to ich strata. Przejdźmy już do przygotowania dania. Potrzebujemy pół kilograma piersi z kurczaka, które oczyszczamy i kroimy w małą kostkę. Następnie przekładamy je do miski. Kroimy w kostkę jedną czerwoną paprykę, a także cebulę i 100 gram żółtego sera. Wszystkie składniki umieszczamy w misce. W międzyczasie gotujemy dwa jajka na twardo, które po wystygnięciu także kroimy w kostkę. Przekładamy jajka do miski. Teraz dodajemy jeszcze łyżeczkę soli oraz pieprzu i wszystko mieszamy. Na koniec wbijamy 2 surowe jajka oraz 2 łyżki bułki tartej. Wszystkie składniki mieszamy, ale już ręką i formujemy kotlety, które kształtem powinny przypominać mielone. Smażymy je na rozgrzanej oliwie z oliwek, bądź też maśle przez około 10 minut z każdej strony. Można je podać zarówno z ryżem, makaronem, jak i ziemniakami. Do tego jeszcze bukiet warzyw i „voila”.

zdrowe i smaczne obiady

Placki wege

Oczywiście nie trzeba przygotowywać dań z mięsem. Naszym zdaniem warto też przygotować placki w wersji wege. Bazą będzie fasola oraz grzyby prawdziwki. Przejdźmy więc do przygotowania. Na początek gotujemy pół kilograma białej fasoli w osolonej wodzie przez około 2 godziny. Gdy już będzie miękka odcedzamy wodę zaś fasolę przeciskamy przez praskę. W międzyczasie gotujemy grzyby suszone. Potrzebujemy około 100 gram. Grzyby również gotujemy przez godzinę. Pamiętajcie, aby wcześniej je namoczyć – najlepiej na całą noc. Po godzinie gotowania grzybów odcedzamy wodę i czekamy aż przestygną. Gdy się tak stanie kroimy je w małą kostkę i dodajemy do fasoli. Teraz dodajemy jeszcze dwa jajka i formujemy kotlety, które obtaczamy w bułce tartej. Pozostaje już tylko usmażyć je na oliwie z dodatkiem bazylii. Placki wege można podać z kolorowym ryżem bądź dzikim ryżem.

Zupa warzywna

Warto też przygotować zupę warzywną, tyle tylko, że w wersji kremu i z dodatkiem dyni. Wystarczy do dużego garnka włożyć warzywa takie jak marchewka, seler, pietruszka korzeń, a także cebulę, paprykę oraz dynię. Najlepiej zachować podobne proporcje włoszczyzny, dodać jedną cebulę i jedną paprykę i dwa razy więcej dyni niż włoszczyzny. Całość zalewamy 2 litrami wody. Dodajemy jeszcze sól, pieprz, miętę i bazylię. Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu przez 2 godziny. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, blendujemy je na krem, a na koniec dodajemy jeszcze 100 gram serka topionego i ponownie wszystko blendujemy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij