Jak wyhodować piękną i gęstą trawę bez koniczynki? Poznajcie nasze rady

Koniczyna jest przez jednych uznawana za miododajną i pożyteczną roślinę, a inny traktują ją jako typowy chwast, którym zresztą jest, choć zwolennicy koniczyny i ogrodów ekologicznych mają sporo racji, bo kwiaty koniczyny przyciągają pszczoły i pozwalają im zbierać życiodajny pyłek i nektar. Ponadto koniczyna nadaje się do przygotowywania płukanek i naparów. Wyciągi z koniczyny mogą być prozdrowotne, pozwalają regulować cykl miesiączkowy, a u kobiet w trakcie menopauzy, łagodzą jej objawy. Niektórzy nawet celowo wysiewają ją razem z trawą. Jeśli jednak koniecznie chcesz się pozbyć tego dwuliściennego chwastu, poznaj nasze rady.

Dlaczego koniczyna rozpoczyna ekspansję w Twoim ogrodzie? Poznaj przyczyny, by znaleźć skuteczne antidotum

Kiedy w ogrodzie koniczyna zaczyna dominować nad trawą, a do tej pory misternie o nią dbałeś, to rzeczywiście może być to powód do zdenerwowania. Co może być tego przyczyną? Musisz wiedzieć, że koniczyna jest znacznie bardziej odporna od trawnika na niekorzystne czynniki i warunki do wzrostu. Gdy gleba jest słabo nawożona i zawartość azotu jest w niej niewystarczająca, koniczyna zaczyna dominować nad trawą. Musisz wiedzieć, że problemem może być także zbyt kwaśne podłoże, które nie jest korzystne dla trawnika, za to jest bardzo korzystne dla koniczyny. Zatem warto sprawdzić odczyn gleby, by się tego dowiedzieć. Na takiej glebie rozwija się także mech. Obydwa gatunki chwastów dobrze czują się na zacienionych trawnikach. Problemem w przypadku zarastania trawnika koniczyną może być też niewłaściwie dobrana mieszanka traw, która nie jest odporna na zacienienie. Pamiętaj, że trawa rośnie najlepiej na glebie o neutralnym PH.

Regularne koszenie ma znaczenie

Z rozłogami koniczyny możesz walczyć poprzez regularne koszenie. Doskonale sprawdzi się kosiarka elektryczna ogrodowa, która dedykowana jest do małych i średnich trawników. Trzeba pamiętać o regulacji wysokości koszenia, bo trawa nie może być koszona zbyt nisko. Wtedy osłabia się źdźbła, w związku z tym chwasty mają lepsze warunki do rozwoju. Zatem najlepiej kosić trawę do wysokości ok. 4,5 cm. Kosiarka elektryczna powinna być wyposażona w wysokiej jakości ostrza, aby skutecznie radziła sobie z koszeniem, ale ważny jest również pojemnik na skoszoną trawę. Jeśli uda Ci się przed koszeniem pozbyć chwastów, to możesz postawić na mulczowanie trawnika, które zapewni mu naturalny nawóz. Latem należy kosić regularnie, raz w tygodniu. Warto pamiętać również o podlewaniu trawnika w okresach suszy.

Zastosuj środki chwastobójcze do chwastów dwuliściennych

Aby zwalczyć koniczynę możesz zastosować środki chemiczne chwastobójcze przeznaczone do chwastów dwuliściennych. Do takiej pracy musisz odpowiednio się przygotować. Ważne będzie wybranie czasu, gdy przynajmniej przez kilka dni nie będzie deszczu, ponieważ środek działa na liście chwastów i nie powinien być zmyty przez opady. Oczywiście trzeba zastosować środki ochronne na twarz przy jego dozowaniu. Przez dwa dni po odchwaszczaniu dzieci ani zwierzęta nie powinny bawić się na trawniku.

Pamiętaj o napowietrzaniu i zrównoważonym nawożeniu

Oczywiście, aby koniczyna nie powracała, musisz zadbać o odpowiednie nawożenie. Wiosną musisz zafundować trawnikowi wertykulację i aerację, aby składniki odżywcze mogły wniknąć do korzeni. Potem możesz przystąpić do nawożenia i wybrać nawóz o dużej zawartości azotu. Jeśli twoja gleba ma zbyt kwaśny odczyn, przed nawożeniem zdecyduj się na wapniowanie. Pamiętaj, że odstęp pomiędzy wapniowaniem i nawożeniem powinien wynosić około 2-3 tygodni, aby te zabiegi pielęgnacyjne były skuteczne. Po wykonaniu nawożenia musisz trawnik obficie podlać, jednak nie możesz nawozić mokrego trawnika, aby nie porazić źdźbeł.

Zastosowanie się do powyższych czynności pielęgnacyjnych może pomóc Ci pozbyć się koniczyny z trawnika. Możesz oczywiście ten chwast usuwać ręcznie, jeśli jednak zajmuje już spore połacie terenu przydomowego, będzie to niezwykle trudne i pracochłonne zadanie. Pamiętaj, by przy stosowaniu środków odchwaszczających zadbać o wszystkie środki ochrony. Jeśli usuwasz koniczynę w sposób naturalny, to po plewieniu możesz wykorzystać ją jako nawóz do warzywnego ogródka. Może ona bowiem stanowić składnik kompostu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij